Uplstěte si vánoční dárek

Pokud jste fanouškem ručních prací, určitě už jste vyzkoušeli tvořit s vlnou, bavlnkou nebo nitěmi. Ať už se jednalo o vyšívání, pletení, tkaní, háčkování nebo jste to použili jako součást jiné tvorby (například vlnu na tělo nakreslené ovečky) a některá z metod se Vám zalíbila, můžete zkusit plstění, kterým jde vytvořit i originální vánoční dárek.
Plstěná 3D kráva
Co je to?
Plstění je metoda, při které se srst – nejčastěji ovčí vlna, ale lze použít i zvířecí chlupy – namáčením nebo třením zplsťuje. Vlákna vlny se proplétají a při zpracování se do sebe zaklenou. Touto technikou se původně načechraná vlna krotí a přizpůsobuje se do námi chtěného tvaru.
Vyberme si typ
Plstit vlnu můžeme za mokra nebo za sucha. Každá technika je trochu jiná a vhodnější pro jinou práci, z obou se ale dají vyrobit krásné věci. Rozdíl je ve využití vody u mokrého typu, při kterém také nepotřebujeme žádné speciální pomůcky.
Plstěný čtverec
Mokré plstění
Potřebujeme k němu jen vlnu a vodu. Vlastnosti vlny reagují na vlhkost a tření a tím se plstí. Výrobek musíme vždy udělat větší, než plánujeme ve výsledku, protože se zmenší.
·         Z vlny upleteme věc, například tašku. Přidat na ni můžeme i pletené ozdoby jako jsou květiny nebo srdíčka. Sešijeme ji, vložíme do kusu látky a dáme do pračky na intenzivnější program. Po vyndání ji ještě vlhkou upravíme do příslušného tvaru a nejlépe dovnitř vložíme předmět kopírující její velikost a formu, aby podle něj vyschla.
·         Pěkný dárkový předmět je zaplstěné mýdlo. Obmotáme přes něj chomáček vlny v různých směrech tak, aby nikde nevyčuhovalo. Přetáhneme přes něj silikonovou punčochu a pod vodou třeme a mydlíme. Když vlna trochu zaplstí, pokračujeme dále bez punčochy. Mýdlo se pak dá použít k peelingovému mytí nebo vložit mezi prádlo místo parfému.
·         Malé předměty se také dají vyrobit za mokra. Udělat můžeme kuličky a další tvary.
Kulička může být jednobarevná nebo mít více barev, které se budou prolínat nebo bude jiná na povrchu a uvnitř. Natrhanou vlnu překládáme přes sebe v různých směrech a uválíme kuličku. Namočenýma a namydlenýma rukama ji válíme v dlaních, dokud plně nenasákne pěnou. Pak ji ponoříme do vody a ždímáme a třeme tak dlouho, dokud zcela neztvrdne a nevyčistí se. Kuličku necháme několik dní sušit, popřípadě ji rozřízneme.
Stejně tak postupujeme při dalších předmětech jako je třeba upletený nebo jen z vlny složený čtverec s rozdílem, že ho nemačkáme v dlani.
 
Suché plstění
Potřebujeme jako pomůcku jehlu na plstění a molitanovou podložku.
Vlnu v libovolných barevných kombinacích přeložíme jako vždy a položíme na podložku. Propichováním ji pak zplsťujeme do požadovaného tvaru na placku. Kruh pak můžeme ozdobit spirálou, vytvořit zvířátko a pokročilejší si troufnou i na 3D tvary, kdy se vlna nezplstí úplně kolmo k podložce, ale otáčí se a vytvoří se třeba kulička nebo i složitější věci. Při plochém tvaru nemusíme vždy vlnu zplstit do hladka, ale například ovečce můžeme nechat srst nadýchanější.
Výrobek můžeme darovat jen tak nebo z něj udělat třeba brož.