Jak lidský organismus reaguje na různé vlnové délky světla – světlo je jen část spojitého záření, které vyzařuje naše slunce, bez něho by nemohl existovat život v té podobě, jaká je nám známa. Nemohli bychom zkrátka dlouho žít v podzemí či v jeskyni, ať už v pomyslné či skutečné, nefungovala by fotosyntéza rostlin, rostliny nemohly by vyrábět kyslík a naopak by jej ve tmě spotřebovaly, což by vedlo ke globální katastrofě.
I ve dnech, kdy je zataženo, deštivo a nevlídno, slunce vyzařuje životodárnou energii, produkuje ji 24 hodin denně bez ohledu na to, zda je nad námi obloha modrá, či šedá. Pokaždé na nás působí (mimo jiné vlnové délky) plné světelné spektrum a ať už si to uvědomujeme, nebo ne, jsme na tomto záření plně závislí. Plné světelné spektrum má přímý vliv na hormonální systém, na proudění lymfy, na imunitní systém, na trávení, nervovou soustavu a činnost mozku – vše je natolik propojeno a provázáno, že jde o velmi složitý komplex dějů, který ještě není plně vědecky prozkoumán a popsán.
Je ovšem dobře známo, že ve dnech s minimem slunečního svitu (hlavně na podzim a v zimě), přibývá depresí, sebevražd i vážných chorob, např. rakoviny. Souvisí to se syntézou vitamínu D, ale i s příjmem denního světla. Určitou možností, jak to vylepšit, je prodloužit si den uměle vhodným osvětlením. To můžeme buď provést klasickou vláknovou žárovkou, jejíž provoz je však velmi neekonomický, anebo plnospektrálním světlem. Toto řešení je mnohem vhodnější, než většina běžných světelných zdrojů s omezeným odstínem buď ve studené, nebo v teplé bílé.
Elektrosmog – budete-li zvažovat volbu vhodného plnospektrálního osvětlení, vsaďte na technologii LED. Vyhněte se kompaktním žárovkám https://www.tsbohemia.cz/dum-hobby-a-zahrada-domacnost-zarovky-led-osvetleni_c10879.html a zářivkám, případně výbojkám, které vydávají mnoho nízkofrekvenčního elektromagnetického záření tzv. elektrosmogu.