Léto je čas dovolených a výletů. Pokud nemáte rádi horka a moře vás neláká, můžete vyrazit na tuzemskou dovolenou či na dovolenou jinam do vnitrozemí. Z ubytování si samozřejmě můžete vybrat, zda chcete do hotelu, do chaty, nebo zvolíte svobodu stanu. Stanování má spoustu výhod. Především pokud se vám nelíbí na daném místě, můžete se bez problémů sbalit a posunout o kousek dál. Navíc pokud máte rádi přírodu, bude vám ranní káva před stanem chutnat o to více. Co budete potřebovat na dovolenou pod stanem?
1. Stan
Základní vybavení na stanování je především stan, který by měl být kvalitní, co nejlehčí, nejmenší (pokud je sbalený) a zároveň by měl být dostatečně veliký, abyste se do něj vlezli všichni. Stany se cenově pohybují v rozpětí od 2 000 asi do 10 000. Samozřejmě seženete i dražší stan, ale většina z nás si vystačí s levnějším. Pokud jedete autem, skladnost a lehkost konstrukce pro vás nebude tak důležitá, jako když jdete po svých a stan nosíte.
2. Další vybavení
Na stanování samozřejmě budete potřebovat spacáky a karimatky. Většině z nás by to mohlo k pohodlnému stanování stačit, ale výhodou je třeba malý vařič, na kterém si připravíte teplý nápoj či kaši k snídani. Hodit se vám bude i přenosná svítilna, zápalky, nebo třeba kotlík na vaření (pokud se chystáte do míst, kde si budete připravovat stravu v přírodě).
3. Kde stanovat
Stanovat nemůžete kdekoli. Stan si můžete postavit v kempu, nebo ve volné přírodě. V druhé variantě si však hlídejte, kde stan stavíte. Kempování na divoko je samozřejmě kouzelné avšak zjistěte si dopředu, zda na vaší trase je povolené kempování ve volné přírodě. Většinou je seznam míst, kde můžete postavit svůj stan v dané oblasti. Každá země to má navíc jinak, zjistěte si tedy podmínky dopředu. Pokud budete stanovat na místě, kde to není povoleno, můžete dostat pokutu a z místa vás mohou vykázat.
Srp
14