Koupit nebo postavit si vlastní dům není v žádném případě levná záležitost. Málokdo z nás má takový objem peněz okamžitě po ruce. Co když se ale objeví výhodná nabídka, která by se vám více než zamlouvala? Máme ji nechat jít? Zde na pomoc přichází hypotéka, tedy půjčka určená na financování koupě či rekonstrukce nemovitosti.
Ačkoliv tyto služby samozřejmě poskytuje většina bank, lidé nejčastěji chtějí nebankovní hypotéky. Proč? Jaké výhody mají oproti bankovním produktům? Tak v první řadě je třeba říci, že jsou mnohem flexibilnější než bankovní typ.
Tyto společnosti, obvykle se specializující právě na nejrůznější druhy finančních služeb, nejsou tolik vázány nejrůznějšími předpisy jako banky. To jim umožňuje nabízet širší škálu produktů. Jaké jsou tedy ty nejběžnější druhy hypotéky?
V první řadě zde máme klasický typ s prověřením příjmů. V podstatě to znamená, že při žádosti i půjčku budete muset předložit doklad o příjmu všech členů domácnosti, kteří se na něm podílí, nejlépe v podobě výplatních pásek. Také bude třeba dodat důkaz o zaměstnání, tedy pracovní smlouvu.
Výhodou tohoto typu je jeho bezpečnost a obvykle nižší úroky a snížené množství poplatků. Je zde také menší míra rizika. Bohužel, ne všichni na tento typ hypotéky dosáhnou. V případě nízkého příjmu či předchozích dluhů je jim zamítnuta. Nutno podotknout, že toto je jediný typ, který klasické banky nabízí.
Pro ty, kteří nemají tolik peněz, jsou zde hypotéky bez nutnosti doložení příjmu. Je však faktem, že vzhledem k tomu, že tento typ představuje pro firmu podstatně větší riziko, je také zatížen větší mírou úroků i zvláštními poplatky. Přesto patří mezi nejoblíbenější, zvláště kvůli své dostupnosti.
Představuje však riziko nejen pro firmu, nýbrž i pro klienta. Pokud totiž špatně vyhodnotí svou situaci a zjistí, že mu po zaplacení všech nutných výdajů nezbývají peníze na to, aby splácel hypotéku, může se lehce dostat do dluhové pasti. Mnoho lidí tuto situaci řeší půjčkou, ale dá se snadno odvodit, že jde o špatné řešení, neboť nyní bude potřeba splácet nejen hypotéku, nýbrž i onu novou půjčku.
Co je tedy nejlepší? Zamyslet se, zda ten dům, byt nebo pozemek skutečně potřebujeme a zda si nevystačíme s tím, co máme nyní. A pokud ne, zda by se naše situace nedala vyřešit podnájmem. Nakonec totiž ušetříme značnou částku peněz, a možná po nějaké době zjistíme, že si onen dům můžeme dovolit.