Asi není třeba říkat, že si nemovitosti dlouhodobě drží poměrně solidní pozici na trhu. A není divu, koneckonců půdy nepřibývá, zato lidí ano. A ti všichni chtějí mít kde bydlet. Nelze se proto divit, že před několika lety došlo k prudkému zvýšení cen nemovitostí. Dorostly do takové výše, že vláda začala dokonce uvažovat o intervenci.
Ze všech nemovitostí jsou samozřejmě zdaleka nejdražší klasické rodinné domy, zvláště pokud je jejich součástí i pozemek. A čím větší jsou, tím je také vyšší jejich cena. To ovšem způsobilo to, že si je mohl dovolit skutečně jen málokdo. To spolu s narůstajícími cenami prakticky veškerých komodit, zvláště pak energií, způsobilo, že lidé začali mít čím dál větší zájem o menší byty.
Tento fakt samozřejmě nezůstal bez odezvy, a tržní cena bytu se začala v důsledku zvyšující se poptávky znatelně měnit. Díky zvýšenému zájmu si prodejci mohli dovolit účtovat více. Zdálo by se, že to přiměje kupující, aby se začali poohlížet po něčem jiném. Avšak k tomu nedošlo. Proč?
Protože se jim koupě i za takto vysokou cenu vyplatila. Byty mají totiž nejen znatelně menší náklady na údržbu, a je s nimi méně práce, což také šetří peníze, ale také jejich vytápění stojí mnohem méně. Navíc často není ani potřeba tolik elektřiny, neboť nepotřebujeme svítit v tolika místnostech. Výsledkem je značná ušetřená částka.
Je velmi pravděpodobné, že tento trend bude v blízké budoucnosti pokračovat, zvláště když vezmeme v úvahu, že distributoři již oznámili další skokové zdražení, mnohdy až o 50 %. Lidé si zkrátka nebudou moci dovolit bydlení v rodinném domě.
To by na druhou stranu mohlo vést ke snížení jejich ceny. Lidé se jich totiž budou poměrně rychle zbavovat a kupovat si byty, kde je provoz levnější. Na druhou stranu zájem o ně nebude velký, neboť do velkého baráku nikdo chtít jít nebude. Bude tedy zajímavé sledovat, jak toto vše zamíchá situací na trhu nemovitostí.