Také jste v dětství chodili rádi na poutě?Jakmile přistály houpačky a kolotoče na náměstí, už nás nikdo doma neudržel. Zvláště řetízkový kolotoč byl v obležení dětí. Zajímavé je, že nám tuto mírovou zábavu vlastně vymysleli vojáci.
· Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století se italští vojáci bavili tím, že jezdili na koních v kruhu a trefovali se kopím do terče na kůlu.
· Odtud už byl jen krůček k nápadu otáčivého sloupu, na kterém jsou zavěšeny koše.
Tato zábava se rychle rozšířila po celém světě. Tím se také začala zdokonalovat. Brzy byl kolotoč doplněn horní plošinou. Díky ní se mohl zvýšit počet sedadel. Vzniká plošinový kolotoč. Takový kolotoč byl nejprve poháněn ručně, poté koňmo. Což znamená, že to asi velký fofr nebyl.
I kolotoč může být kulturní památkou
Jeden plošinový kolotoč je i v Praze.Pochází z roku 1892 a je chráněn jako kulturní památka.
· Původně byl instalován na Vinohradech.
– Tam se o jeho provoz staral člověk. Pod podlahou chodil dokola a tlačil před sebou vzpěru podlahy.
· Když se kolotoč přesunul na Letnou, dostal strojní převod.
· Před sto lety se už točil na elektromotor.
Momentálně je tento plošinový kolotoč mimo provoz, protože potřebuje nutné opravy.Když byl uznán (roku 1991) jako kulturní památka, nic nebránilo nekulturnímu zloději, aby z něho ukradl orchestrion a zvon. Lidé jsou nenechaví.
Roku 1995 se konečně dočkal větší restaurátorské rekonstrukce, ale to je stále málo.
Ještě by potřeboval opravit
– stahovací rolety
– elektrorozvody
– elektrická svítidla
– a mnoho dalších součástí.
Víte, kde mají největší řetízkový kolotoč na světě? Za ním byste museli putovat až za oceán. Stojí v zábavním parku Flags over Georgia. Jak už název napovídá, je to ve státě Georgia. Z něho se můžete na svět dívat ze sedmdesátimetrové výšky.