Mnoho lidí si uvědomuje, že s rostoucími globálními změnami klimatu přichází mimo jiné i nedostatek vody. Ten je způsoben především nedostatkem srážek v letním období. Důsledkem jsou pak také zvyšující se ceny vodného a stočného. Není tedy divu, že si chtějí uchovávat i tu použitou. I to jsou důvody, proč má stále více majitelů rodinných domů zájem mít vlastní studnu, čističku odpadních vod či alespoň úpravnu vody. Díky nim je tento problém nemusí tolik trápit. Proč je tedy nenajdeme u každého rodinného domu?
Důvodů je hned několik. Tím prvním je celková administrativní náročnost a také fakt, že je nutné mít vypracován odborný hydrogeologický posudek. Ten je stěžejní součástí celého projektu a bez něj povolení k výstavbě těchto zařízení zkrátka nedostanete. Je jasné, že i on musí obsahovat určité náležitosti, aby byl platný. Tou první je samozřejmě přesná lokalizace místa, které bylo posouzeno. Posuzování samotné se provádí sběrem a analýzou vzorků půdy a podzemní vody z různých hloubek. Také zde musí být uvedeny přesné výsledky, včetně mezních hodnot. Tak může i laik vidět, zda je nějakého prvku více, než je přípustné. To je důležité pro případné spory, které většinou řeší soudy, které se v tomto oboru příliš nevyznají.
Součástí musí být také datum odběru vzorků a datum jejich analýzy, stejně jako způsob jejich uchování v mezidobí. Tak je možné ověřit, že s nimi bylo nakládáno odpovídajícím způsobem, který nemohl výsledek nijak ovlivnit.
V závěru pak musí znalec, který posudek vypracoval, uvést, zda stavbu vzhledem k výsledkům analýzy doporučuje či nikoliv, a své rozhodnutí odůvodnit. Tím se předejde případným sporům a úřady vezmou toto stanovisko jako závazné a na jeho základě žádost buď povolí, nebo zamítnou.
Je potřeba přiznat, že se nejedná o jednoduchý nebo rychlý proces, zvláště pokud má být vše provedeno pečlivě. Je to však nezbytné nejen pro ochranu daného člověka, ale i vodních zdrojů jako celku. A vzhledem k tomu, že jich stále ubývá, je to důležitější než kdy jindy.