Když se vás někdo zeptá, jaké znáte civilizační choroby, pravděpodobně vysypete z rukávu, že infarkt myokardu, mozkovou mrtvici, cukrovku a rakovinu. Možná si vybavíte ještě některé další neduhy, ale je docela možné, že do tohoto seznamu nezařadíte ploché nohy.
Plochá noha je ošklivý defekt, na první pohled to vypadá až odpudivě a intuitivně také vnímáme, že to přináší i další problémy. Je tomu skutečně tak, protože s plochou nohou mohou souviset bolesti bederní páteře, špatné držení těla, nesprávné funkce vnitřních orgánů, problémy s trávením potravy, problémy s lymfatickým a imunitním systémem a mimo jiné i psychické potíže.
Proti vzniku ploché nohy se však dá docela úspěšně zakročit. Jde o to, aby se na chodidle vytvořila příčná a podélná klenba a k tomu je zapotřebí mít dobře vyvinuté určité svalové partie. S chodidly je to totiž velmi podobné, jako u jiných svalů našeho těla, například pokud si zlomíte nohu a budete ji mít tři týdny v sádře, za tu dobu vám natolik ochabnou svaly stehen a lýtek, že to bude možná i patrné vzhledově, ale hlavně to poznáte na snížené kondici a schopnosti správně chodit. Každá zlomenina nohy vyžaduje delší rekonvalescenci, aby se zas noha osvalila a byla schopná přirozeného pohybu.
Proti plochým nohám výborně pomáhají vhodné typy obuvi s velmi tenkou podrážkou, tzv. barefoot, anebo přímo chůze naboso. Vhodné jsou i přezůvky, tzv. korkáče s jedním páskem, který nutí nohu zaměstnávat svaly chodidel poměrně výrazně. A proti plochým nohám můžeme doporučit i skákání na trampolíně. Tento pohyb skvěle zaměstná svaly chodidla a napodobuje intenzivní chůzi naboso v přírodě.
Pokud tedy nemáte možnost chodit často venku naboso, využijte GoodJump 3UPE trampolínu 305 cm s ochrannou sítí https://www.goodjump.cz/goodjump-trampolina-305-cm-s-ochrannou-siti-zebrik. Výsledky této terapie se dostaví u dětí i dospělých, bez rozdílu věku. Skákat byste ovšem měli na bezpečném nářadí, certifikovaném a zabezpečeném ochrannými prvky, hlavně obvodovou sítí a krytem pružin.